Avustralya Konsolosluğu, Avustralya Vize İşlemleri
Avustralya Konsolosluğu, Avustralya Vize İşlemleri
Duyurular Konsolosluk resmi sitesi değildir. Resmi Web Sitesi; turkey.embassy.gov.au

Avustralya Öğrenci Vizesi

Avustralya öğrenci vizesi başvurusuna 6 yaşından büyük, Avustralya’da tanınan bir eğitim kurumuna kayıt yaptırmış ve kabul edilmiş kişiler başvurabilmektedir. Bu kişilerin, Avustralya’ya gitmeden önce ayrıca sağlık sigortası da yaptırmış olmaları gerekmektedir. Avustralya öğrenci vizesi sahipleri Avustralya’da 5 yıl boyunca eğitim görebilirler.

Avustralya öğrenci vizesi başvurusu yapabilmeniz için:

Avustralya aile ziyareti vizesi başvurunuzun olumlu sonuçlanabilmesi için bazı sağlık şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Avustralya Konsolosluğu’nun talep edeceği bazı sağlık muayenelerine girmeniz gerekecek ve bu muayeneler bulunduğunuz ülkeye ve başvurduğunuz vize türüne göre farklılık gösterecektir. Sağlık muayeneleriniz genellikle 12 ay boyunca geçerliliğini korumaktadır.

Avustralya’nın ulusal sağlık güvencesinden yararlanamayacağınız için seyahatinizden önce mutlaka kapsamlı bir sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir. En az 12 boyunca geçerli olması gereken bu sağlık sigortası ile Avustralya’daki tüm sağlık giderleriniz karşılanacaktır.

Eğer aile üyeleriniz de sizinle birlikte Avustralya’ya seyahat edecekse kendi başvurunuza tüm aile üyelerinizi ekleyebilirsiniz. Eğer başvurunuzu yapmışsanız, Avustralya öğrenci vizeniz verildikten sonra aile üyeleriniz için ayrı başvuru yapabilirsiniz. Sizin vizenize bağlı olarak aile üyeleriniz de vize alabilirler. Hem asıl Avustralya öğrenci vizesi sahibinin hem de aile üyelerinin Avustralya’da bulunduğu süre içinde maddi olarak desteklenecek finansal kaynaklara sahip olması gerekmektedir.

Avustralya öğrenci vizesinin süresi eğitim programınızın sonuna kadar olacak uzunlukla verilmektedir. Vizenizin süresi bitmeden Avustralya topraklarından ayrılmanız gerekmektedir. Vizenizde süresini uzatamayacağınıza dair bir ibare yoksa bazı şartları yerine getirerek vizenizi uzatmanız mümkündür. Şu koşullarda vizenizi uzatmak için talepte bulunabilirsiniz:

Avustralya Öğrenci Vizesi Çalışma İzni

Avustralya öğrenci vizesi sahipleri Avustralya’daki eğitimlerini sürdürürken iki haftada toplam 40 saate kadar çalışabilirler. Eğitime ara verildiği ya da tatil zamanlarında ise herhangi bir zaman kısıtlaması olmadan çalışabilirler. Yüksek lisans ve doktora öğrencileri için herhangi bir zaman kısıtlaması yoktur. Avustralya öğrenci vizesine bağlı olarak öğrenin aile üyeleri de vize alırsa tıpkı öğrenci gibi iki haftada toplam 40 saate kadar bir işte çalışabilirler. Ayrıca 18 yaşından büyük ebeveynler bu vize ile Avustralya’da 3 aya kadar eğitim alabilirler. Daha uzun bir süre ile eğitim almak isteyen kişilerin mutlaka Avustralya öğrenci vizesi alması gerekmektedir.

Avustralya öğrenci vizesi için başvuru işlemlerinizi tamamladıktan sonra Avustralya Konsolosluğu evraklarınızı inceleyecektir. Eğer bir sağlık muayenesi ya da başka bir gereksinim ortaya çıkarsa bunların karşılanması için bir süre gerekeceğinden başvurunuzun sonuçlanması normalden daha uzun sürebilir. Avustralya Konsolosluğu ek evrak ya da bilgi teyidi talepleri için tarafınıza ulaşabilir. Ayrıca normal başvurularda herhangi bir mülakat aşaması bulunmazken bir mülakata katılmanızı da talep edebilir. Bu durumda konsolosluk tarafından bildirilecek tarihte mutlaka mülakat randevunuza şahsen katılmanız gerekmektedir. Bu randevuya pasaportunuz ve konsolosluğun talep ettiği diğer evrakları da götürmeyi unutmayınız.

Adres değişikliği yapmak, pasaport yenilemek, hamilelik, doğum, evlilik, boşanma ya da ölüm gibi durumlar mutlaka Avustralya Konsolosluğuna bildirilmelidir.

Avustralya öğrenci vizesi başvurunuzu dilerseniz geri çekebilirsiniz. Vize başvurunuzu geri çektiğinizde başvuru için ödediğiniz hiçbir ücreti geri alamazsınız. Ayrıca Avustralya öğrenci vizesi başvurunuz Avustralya Konsolosluğu tarafından reddedilebilir. Bu durumda da başvuru için ödediğiniz ücretleri geri alamazsınız.

Avustralya öğrenci vizesi başvurunuz Avustralya Konsolosluğu tarafından uygun bulunursa vizeniz onaylanacaktır. Vizeniz onaylandıktan sonra vizenizi hangi süre aralıklarında kullanabileceğiniz, vize numarası ve vize koşulları tarafınıza aktarılacaktır. Vize başvurunuz uygun bulunmazsa, başvurunuzun neden onaylanmadığı ve ret kararına ne kadar süre içinde hangi koşullarda itiraz edebileceğiniz bilgisi tarafınıza iletilecektir.

Avustralya öğrenci vizesi alabilmeniz için size sponsor olabilecek kişiler eş, anne – baba, çocuk, büyükbaba, torun, teyze, amca, erkek ya da kız kardeş, yeğen olabilir. Aile, eş ve bakmakla yükümlü olunan çocuklardan oluşur.

Avustralya Öğrenci Vizesi için gerekli evraklar

Şahsi Evraklar;

Öğrenciye Sponsor olacak kişiye ait evraklar

SSK Çalışan ise;

İşveren ise;

Emekli ise;

Devlet Memuru ise;

Avustralya Öğrenci Vizesi