Avustralya Konsolosluğu, Avustralya Vize İşlemleri
Avustralya Konsolosluğu, Avustralya Vize İşlemleri
Duyurular Konsolosluk resmi sitesi değildir. Resmi Web Sitesi; turkey.embassy.gov.au

Avustralya Konsolosluğu

Avustralya Konsolosluğu Adresi:

Ritz Carlton Konutları Asker Ocağı Cad. No: 15 Elmadağ Şişli 34367 İstanbul / TÜRKİYE


Avustralya Konsolosluğu Çalışma Saatleri :


Avustralya İstanbul Başkonsolosluğu haftaiçi her gün Saat: 08:30 – 17:00 arası açıktır. Avustralya Başkonsolosluğu vize başvurularını randevu ile kabul etmektedir. İstanbul Konsolosluk Vize Bölümü, haftaiçi Saat: 09:00-11:30 arasında vize başvurularını almaktadır. Avustralya Konsolosluğu Vize Bölümü’nden randevu almak için Pazartesi ile Perşembe günleri arasında Saat: 08:30-12:00 arası telefonla randevu alınmalıdır.

Konsolosluk ve Pasaport İşlemleri için hizmet alacak Avustralya vatandaşlarının da randevu alarak başvuru yapmaları gerekmektedir. Avustralya Büyükelçiliği Konsolosluk Hizmetleri Bölümü, Pazartesi ve Cuma günleri Saat: 08:30-16:45 arasında hizmet vermektedir.


Avustralya Konsolosluğu İstanbul, Konsolosluk Görevlileri

Avustralya İstanbul Başkonsolosluğu'nda 17.09.2012 tarihinden bu yana "Başkonsolos" görevini Pasqualino Strangis Avustralya Devleti ve Avustralya Hükümeti adına üstlendiği görevini, akredite edildiği Türkiye Cumhuriyeti Devleti nezdinde yürütmektedir.


Avustralya Konsolosluğa Nasıl Gidilir?

İstanbul Avustralya Başkonsolosluğu Şişli - Elmadağ semtinde bulunmaktadır. Taksim, Elmadağ İstanbul ve Türkiye’nin simgesel ve merkezi konumunu temsil ederken günün 24 saati ulaşıma en elverişli r noktadır. Avusturalya Başkonsolosluğuna Taksim Metro hattının Taksim yönüne giden istasyonunu kullanarak, bulunduğunuz semtten Taksim yönüne girmekte olan toplu taşıma araçlarıyla ve Beşiktaş rıhtımdan kalkmakta olan dolmuşlarla Başkonsolosluğa kolayca ulaşılabilecektir.

Avustralya İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul'un Şişli İlçesinin Elmadağ Mahallesi sınırları içinde yer almaktadır. Avustralya Konsolosluğu'na Anadolu yakasında bulunan Kadıköy İlçesinden İETT 110 numaralı Kadıköy-Taksim otobüsleri ile Elmadağ semtine ulaşım sağlanabilir ve ya İstanbul Eminönü ilçesi üzerinden hareket eden İETT 70 KE numaralı Kurtuluş-Eminönü otobüsü ile de gidilebilir ya da Esenler Metro yönünden hareket eden İETT 85 T numaralı Esenler Metro-Taksim otobüsü ile ulaşımı tercih edenler; Elmadağ istikametinde yer alan Avustralya Başkonsolosluğu'na ulaşabilirler.

İstanbul Atatürk Havaalanı Yeşilköy bölgesinden Şişli ilçesinde bulunan Avustralya Konsolosluğu'na uzaklık 25 km/h, trafik yoğunluğunun olmaması halinde taksi ile ulaşım 45 dakika'dır. Taksi ile ulaşım ücreti yaklaşık 70 TL civarında tutmaktadır.


Avustralya Konsolosluğu Görev Bölgesi:

İstanbul, Kocaeli, Yalova illerinde ikamet eden başvuru sahiplerinin Avustralya Vize başvuruları ve konsolosluk işlemleri için İstanbul Avustralya Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Avustralya Başkonsolosluğu'na vize müracaatı için şahsen başvuru zorunluluğu bulunmamaktadır. Avustralya vize işlemleri için yetkili seyahat acentaları aracılığıyla başvurular kabul edilmektedir. Seyahat acentalarına Avustralya vize işlemleri için yetki verilme talebi yazılı olarak İstanbul Avustralya Başkonsolosluğu'na bildirilmelidir. Ayrıca Avustralya vize başvurularında mutlaka 956 no’lu yetki ibraz formu ve Avustralya Vize Başvuru Formunun ilgili kısmının doldurulması gerekir.

Avustralya Konsolosluğu İstanbul vize bölümü, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yanısıra Azerbaycan Cumhuriyeti ve Gürcistan vatandaşlarının vize müracaatlarını değerlendirmeye almaktadır.


Avustralya Konsolosluğu 2017 Resmi Tatil Günleri:


İstanbul Avustralya Başkonsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti resmi tatil günlerinde ve Avustralya Devleti resmi tatil günlerinde kapalıdır.

13 Ocak 2017 Canberra Günü

14 Nisan 2017 Good Friday

15 Nisan 2017 Good Friday

16 Nisan 2017 Good Friday

17 Nisan 2017 Good Friday

25 Nisan 2017 Anzak Günü

12 Haziran 2017 Kraliçe’nin Doğum Günü

25 Eylül 2017 Aile ve Topluluk Günü

02 Ekim 2017 İşçi Bayramı

25 Aralık 2017 Noel Tatili

26 Aralık 2017 Noel Tatili

 

Avustralya Konsolosluğu Dilekçe Örneği

İstanbul Avustralya Konsolosluğu'na hitaben, Avustralya’ya ne sebeple seyahatte bulunulacak ise; ziyaret sebebini detaylı anlatan bir dilekçe örneği olmalıdır.

Avustralya Vize Başvurusunda Bulunacak Kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, İstanbul Avustralya Konsolosluğu'na hitaben İngilizce yazılacak dilekçe, antetli kağıda; - başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içermelidir. Dilekçe, imzalı ve kaşeli olmalıdır.

Avustralya Vize Başvurusunda Bulunacak Kişi Şirket Sahibi ise; şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır.

Avustralya Vize Başvurusunda Bulunacak Kişi Çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Avustralya Vize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsor kişinin mali ve mesleki durumunu belgeleyen evraklarla birlikte sunulmalıdır.


Avustralya Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

Avustralya Vize müracaatı için Vize Başvuru Formu; Avustralya Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden ulaşılarak, Avustralya Vize Başvuru Formu online olarak, İngilizce yanıtlanmalıdır.

Avustralya Vize Başvuru Formu içinde yer alan başlıklar ve yanıtlanması istenen sorular Avustralya Konsolosluğu tarafından şu başlıklar altında toplanmıştır: Avustralya vize başvuru sahibi hakkında bilgi edinmeye yönelik kişisel bilgiler bölümü; vize başvuru sahibinin pasaport bilgileri bölümü; Avustralya'ya yapılacak seyahate ilişkin bilgiler bölümü, önceden Avustralya seyahati yapanların yanıtlaması istenilen sorulardan oluşan bölüm; Aile - Eş- Çocuklarla ilgili bilgileri içeren bölüm; Askerlik ile ilgili bilgiler bölümü; geçmişte ve şu an çalışılan iş ile ilgili istenilen bilgiler bölümü; Avustralya vize başvuru sahibinin ilave iş-eğitim-öğrenim bilgilerine ait bölüm; güvenlik ve özgeçmiş ile ilgili bölüm; Avustralya vize reddine ait bölüm ve eskiden Avustralya vize başvurusu yapanların yanıtlaması gereken bölümlerden oluşmaktadır.

ImmiAccount (IMMI hesap) yoluyla internet üzerinden başvuru seçeneğinin olduğu başvuru türlerinde bu şekilde internet üzerinden yapılan başvurular öncelikli olarak değerlendirilmektedir. Avustralya Vize başvuruları posta yoluyla da yapılabilmektedir.


Avustralya Konsolosluğu Vize Ücreti

Avustralya Vizesi için ödenmesi gereken Avustralya vize ücreti; Avustralya Başkonsolosluğu'na vize dosyasının teslim edilmesinin ardından gişede ödenmektedir. Elektronik ortamda yapılan Avustralya vize başvurularında formun doldurulma işleminin onaylanması ile yönergeler izlenerek; kredi kartı ile vize ücreti tahsil edilmektedir.


Avustralya Konsolosluğu Vize Başvurusu


Avustralya vizesi Avustralya’ya giriş için online alınması gereken bir izin türüdür. Avustralya Başkonsolosluğu, Turist Vizesi (Vize Sınıfı 600) – Turistik Vize Kanalı Turist Vizesi (Vize Sınıfı 600) – İş Ziyaretçi Kanalı ve İş Ziyareti (Kısa Süreli Çalışma Amaçlı) (Vize Sınıfı 400) vizeleri için on-line eksiksiz başvuru yapan Türk vatandaşlarını öncelikli değerlendirmeye almaktadır. Her bir vize türü için gerekli belgeler listelerindeki kişisel belgelerin taranmış kopyalarının yüklenmesi gerekmektedir. Destekleyici belgeleri olmayan on-line başvurular eksik değerlendirilmektedir. Devamı...


Avustralya Konsolosluğu Vize Reddi

Avustralya Başkonsolosluğu'nun başvurularda öncelikle dikkat ettiği konu; online başvurularda yüklenen belgelerin sahte olup olmamasıdır. Vize evraklarında böyle bir şüphe oluşması durumunda vize reddi gerçekleşmektedir. Avustralya vize başvurusunda zorunlu olan seyahat sağlık sigortasının seyahat tarihlerine uygun geçerliliğe sahip olmaması da vize reddine sebebiyet vermektedir. Avustralya Konsolosluğu/Elçiliği, Avustralya seyahat masrafları karşılığı bakiyenin banka hesabında teminat olarak Euro/TL veya USD karşılığını görememesi halinde vize reddi kararı açıklayabilmektedir. Avustralya'ya davet eden kişinin/şirketin ülke içinde devam eden olumsuz veya şüpheli durumu da vize reddine sebep olmaktadır. Avustralya vize başvuru dosyasında eksik veya şüphe uyandıran evrakların bulunması halinde bazen konsolosluk yetkilileri, başvuru sahibini görüşmeye davet etmektedir. Veya başvuruda eksik evrak varsa bir yazı ile bu eksikliklerin tamamlanmasını istemektedir. Eksiklerin tamamlanarak konsolosluğa gönderilmesi durumunda; Avustralya vize işlemleri kaldığı yerden devam etmektedir. Ancak başvuru yeterli bulunmaz ise; başvuru reddedilebilmektedir. Konsolosluk görevlileri, vize ret sebeplerini içeren bir yazı teslim etmektedir.

Avustralya Konsolosluğu Vatandaşlarına Yönelik Hizmetler

Avustralya Pasaportu İle İlgili Bilgiler:

Avustralya pasaport yönetmeliğinde bazı değişiklikleri takiben Avustralya pasaportlarında önemli değişiklikler yapılmıştır:

• Kayıp ve çalıntı pasaportlar için ödenen ek ücret kaldırılacaktır.

• Acil pasaport başvurularında başvuru sırasında yeni bir başvuru ücreti alınacaktır. Bu başvuru ücreti haricinde öncelikli işlem ücreti alınmayacaktır.

• Pasaport ücretleri Avustralya Tüketici Ücretleri İndeksi doğrultusunda artacaktır.

• 16 ve 17 yaş üzerindeki çocuklar için zorunlu olarak süresi 10 yıl geçerli olan pasaportlar verilecektir. 16 ve 17 yaş üzerindeki çocukların da anne veya babası ile beraber mülakata gelmeleri gerekecektir.

• Yenilemeler dahil tüm Avustralya pasaportu başvuruları şahsen yapılacaktır. Başvurunuzu Ankara’da veya İstanbul’da yapabilirsiniz. Posta veya kurye ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

• Avustralya dışında yapılan tüm pasaport başvurularında standart pasaport ücreti haricinde ek ücret alınacaktır. Ek ücret yetişkinler için 100AUD ve çocuklar için 50AUD olacaktır. Ücretler Türk Lirası olarak ödenecektir.

 

Konsolosluk ve Pasaport Hizmetleri:

Türkiye’de çalışma saatleri: 08:30-16:45 (Pazartesi-Cuma)

Konsolosluk ve pasaport işlemleri için hizmet alacak Avustralya vatandaşlarının randevu almaları önerilir. Randevular, İstanbul Avustralya Konsolosluğu telefondan aranarak alınabilir. Mevcut güvenlik düzenlemeleri nedeniyle randevu almadan gelen kişiler, konsolosluğa alınmama zorluğu yaşayabilirler.

24 saat Konsolosluk ve Pasaport ile ilgili yardım almak için +61 2 6261 3305 no’lu telefonu arayın.

Ankara Avustralya Büyükelçiliği ve İstanbul Avustralya Konsolosluğu tavsiyede bulunamamakla birlikte vatandaşlarına yardımcı olmak için Hastane ve Avukat Listesi sunabilirler.

Kayıp ve Çalıntı:

Türkiye’de pasaport kaybı ve ya çaldırma durumu yaşamanız halinde hemen internet aracılığıyla ya da Avustralya İstanbul Konsolosluğu vasıtasıyla en kısa zamanda bildirim yapılmalıdır.
İnternet erişiminin olmadığı durumlarda 24 saat hizmet veren +61 2 6261 3305 no’lu telefon aranabilir.

Temditler ve Yeni Başvurular:
Pasaport yenilemesi ve ya ilk kez Avustralya pasaportu çıkartılması gereken durumlarda İstanbul Avustralya Konsolosluğu ile irtibata geçilmelidir.
 

Acil Durum ve Konsolosluk Hizmetleri:

Türkiye’de seyahat amaçlı bulunan ve ya Türkiye’de ikamet eden Avustralya vatandaşları için Avustralya İstanbul Konsolosluğu konsolosluk hizmeti sağlamaktadır. Avustralya Konsolosluğu’nun sağladığı destek yerel kanunlar ve şartlar, konsolosluk çalışmalarının sınırlarını belirleyen uluslararası kurallar ve Avustralya Hükümeti dışında işbirliği sunan kişi ve kurumlarla sınırlıdır.

Avustralya Konsolosluğu